از اولین تدابیر یک سرمایه‌گذار، انتخاب یک بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذار براساس سرمایه‌اش، دانش، تجربه و توانایی برداشت ریسک، این بازار را انتخاب می‌کند. در میان بازارهای سرمایه‌گذاری موجود در سال‌های اخیر، بازار بورس علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است. اگر شما نیز به سرمایه‌گذاری در این بازار جذاب فکر می‌کنید اما نمی‌دانید چگونه وارد بازار بورس شوید، این مطلب دقیقاً برای شما تهیه شده است. در این مقاله طریقه سرمایه‌گذاری و روش‌های صحیح سرمایه‌گذاری در بورس را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

 

مزایا و سودهای سرمایه‌گذاری در بازار بورس

بعضی از مزایا و سودهای سرمایه‌گذاری در بازار بورس عبارتند از:

کسب سود: با افزایش قیمت سهم و اختلاف خرید و فروش آن، سهامداران سود کسب می‌کنند. نوع دیگر سود، سود نقدی است که با نگهداری سهم تا مجمع سالیانه به سهامداران چند شرکت تعلق می‌گیرد.

حمایت قانونی: تمام فعالیت‌های انجام شده در بازار بورس تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار است. فعالیت‌ها و معاملات در چارچوب مقررات این سازمان انجام می‌شود. همه سهامداران و فعالان در این زمینه از حمایت قانونی برخوردار هستند.

حفظ سرمایه در برابر تورم: با گذر زمان، دارایی‌های شرکت مشمول تورم می‌شوند و ارزش آنها نیز افزایش می‌یابد، در نتیجه ارزش سهام شرکت افزایش می‌یابد. با سرمایه‌گذاری در بازار بورس، ارزش سرمایه شما در برابر تورم حفظ می‌شود.

نقدشوندگی آسان: در بازار سرمایه، شما می‌توانید بدون نیاز به واسطه، سهام خود را به سرعت بفروشید و پول خود را دریافت کنید. زمان لازم برای برگشت پول به حساب بانکی شما، در صورت مجاز بودن وضعیت سهام، حداکثر 48 ساعت می‌باشد.

عدم محدودیت در میزان سرمایه‌گذاری: برای ورود به بازار سهام و انجام معاملات، شما حداقل به سرمایه حدود 500 هزار تومان نیاز دارید. در حالی که برای راه‌اندازی کسب و کار یا ورود به بازارهای دیگر، مبالغ بالاتری لازم است.

استفاده از معافیت مالیاتی: سود حاصل از سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار از طریق معافیت یا تخفیف مالیاتی به دست می‌آید. همچنین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس نیز از مزایای معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند.

تنوع در بازه زمانی سرمایه‌گذاری: بازه زمانی سرمایه‌گذاری در بازار بورس متنوع است.

 

مراحل ورود به بورس چیست؟

بازار بورس یک مکان مناسب برای شروع است، زیرا حتی با سرمایه‌های کوچک می‌توان سهام خرید. در ادامه، به شما گام به گام نحوه ورود به بازار بورس را آموزش خواهیم داد.

گام اول : دریافت کد بورسی
برای ورود به بازار بورس، ابتدا باید کد بورسی خود را دریافت کنید. برای این کار، به سامانه سجام به آدرس sejam.ir مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنید. بعد از ثبت نام در سجام، یک کد رهگیری 10 رقمی به شماره همراه شما ارسال می‌شود. احراز هویت در سجام از طریق روش‌های آنلاین و حضوری امکان‌پذیر است.

برای احراز هویت آنلاین، می‌توانید از اپلیکیشن‌های آپ و سیگنال استفاده کنید. همچنین، برای احراز هویت حضوری می‌توانید به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب سمات مراجعه کنید که در نزدیکی محل سکونت شما قرار دارد.

گام دوم : ثبت نام در کارگزاری
قبلاً برای ثبت نام در کارگزاری بورس، بایستی به یکی از شعب آن کارگزاری مراجعه می‌کردید. اما امروزه برخی کارگزاران بورس امکان ثبت نام آنلاین را با چند کلیک فراهم کرده‌اند تا راحتی سرمایه‌گذاران را بیشتر کنند.

اصطلاحات و مفاهیم پرکاربرد بازار بورس

مفاهیم و اصطلاحات پرکاربرد بازار بورس در دسته‌ای قرار می‌گیرند که هر سرمایه‌گذار باید با آن‌ها آشنا باشد.

شاخص کل
شاخص کل (TEDPIX) عددی است که وضعیت کلی و همچنین روند رشد و افت بازار بورس را نشان می‌دهد. در بازار بورس، با بررسی شاخص کل می‌توان وضعیت فعلی و آینده بازار بورس را مورد بررسی قرار داد.

شاخص کل بین فعالان بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها محسوب می‌شود که تغییرات ان نشان‌دهنده میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بازار بورس است. این شاخص سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس را نمایان می‌سازد.

ارزش خالص دارایی (NAV)
ارزش خالص دارایی (Net Asset Value) به معنای ارزش روز همه دارایی‌ها است. این ارزش شامل سهام و مطالبات سود سهام است.

عرضه اولیه
عرضه اولیه (IPO) زمانی انجام می‌شود که سهام یک شرکت خصوصی برای اولین بار به عموم عرضه شود.

درباره عرضه اولیه بخوانید.

ارزش ذاتی
ارزش ذاتی (Intrinsic value) یکی از عوامل کلیدی در تحلیل بنیادی است که بر اساس ابعاد کسب‌وکار، صورت‌های مالی، رشد و سودآوری شرکت در سال‌های آینده و دارایی‌ها تعیین می‌شود.

سهام شناور آزاد (Free Float)
سهام شناور آزاد (Free Float) سهامی است که سهامداران قصد نگهداری آن را ندارند.

قیمت اسمی
قیمت اسمی، قیمت اولیه سهم در بازار است. این قیمت از روز نخست در بازار بورس تهران 100 تومان (به ازای هر سهم) است.

سود پیش‌بینی شده (EPS)
سود پیش‌بینی شده، سود عایدی شرکت (به ازای هر سهم) است که توسط شرکت تعیین می‌شود.سود پیش‌بینی شده تأثیر مستقیمی در قیمت سهم دارد.

سخن پایانی

ورود به بازار بورس کار دشوار یا پیچیده ای نیست. کافیست تا اطلاعات اولیه برای معامله در این بازار را فراگرفته و پس از ان شروع به معاملات ازمایشی کنید. دقت داشته باشید که نباید از ابتدای کار روی تمام سرمایه خود برای سرمایه گذاری در بورس استفاده کنید. بهتر است ابتدا با عرضه اولیه شروع کرده و پس از ان سهام ارزنده در بورس را خرید و فروش کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه