سجام چیست؟

برای ورود به بورس ابتدا باید شروع به یادگیری یکسری مفاهیم پایه و اولیه کنید. درنظر داشته باشید که آموزش اولین نیاز برای ورود به بورس است و این نیاز تا پایان به ثمر رسیدن معاملاتتان همراه شماست.
پس از این مرحله باید در سایت سجام ( سامانه جامع اطلاعات مشتریان) مراجعه کنید و ثبت نام خود را شروع و طبق مراحل خواسته شده تکمیل کنید و برای احراز هویت اقدام کنید.

تعریف سجام

سامانه سجام یک سامانه الکترونیکی برای ثبت و انتقال اطلاعات سهامداران در بازار سرمایه می‌باشد. قبل از ایجاد این سامانه، برای انجام فعالیت‌های مرتبط با بورس نیاز بود به صورت حضوری به نهادهای مربوطه مراجعه کنیم.

سامانه سجام در سال 1384 تاسیس شد و به سهولت ثبت نام، پرداخت و دریافت سود مشتریان بورس کمک کرد. یکی از مزایای این سامانه این است که نیازی به مراجعه حضوری به نهادها نیست؛ فقط کافیست اطلاعات خود را یکبار در سامانه وارد کنید.

برخی از مزایای سجام عبارتند از: ثبت اطلاعات شخصی و سهامداری افراد، یکپارچگی اطلاعات، احراز هویت دائمی، مبارزه با پولشویی، حفاظت از اطلاعات، واریز سود سهام به حساب شما، دسترسی به خدمات بورس، و اختصاص درگاه سهام عدالت.

برای ثبت نام در سامانه سجام، می‌توانید به سامانه اینترنتی به آدرس www.sejam.ir مراجعه کنید، از اپلیکیشن سیگنال استفاده کنید یا به پیشخوان‌های منتخب مراجعه کنید.

آموزش ثبت نام سجام برای اشخاص زیر 18 سال

در صورتی که شما به عنوان یکی از والدین ها مایل به آشنا کردن فرزندتان با فرهنگ سرمایه گذاری و آینده نگری هستید و قصد دارید که او را که هنوز سن قانونی نرسیده است، در بازار سرمایه ثبت نام نمایید؛ لازم است روش ثبت نام و بررسی هویت اشخاص زیر 18 سال را فرا گیرید.

همه اشخاص از لحظه تولد و دریافت شناسنامه می توانند از طریق نماینده قانونی خود (پدر و مادر یا ولی) در سجام ثبت نام کنند و وارد بازار بورس اوراق بهادار شوند. مراحل ثبت نام سجام برای افراد زیرسنی نیز به همان شکلی که برای بزرگسالان است، می باشد و تنها روند بررسی هویت در آن تفاوت دارد. لیست مراحل ثبت نام کودکان به شرح زیر است:

1. ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید.
2. از تمامی صفحات شناسنامه، کارت ملی و مدارک شناسایی فرزندتان یک نسخه کپی در اختیار داشته باشید.
3. پدر یا ولی قانونی باید به همراه مدارک شناسایی خود، به صورت حضوری به دفاتر پیشخوان یا محل کارگزاری مراجعه نماید تا فرایند بررسی هویت انجام گیرد.
4. شماره حساب فرزند یا کودک شما باید به نام او ثبت شود.
5. شماره تلفن همراه می تواند متعلق به والدین باشد.

 

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه